
Pauligin Presidentti-kahvin mainonta uudistuu 80-vuotisjuhlan kunniaksi. Premium-kahveihin kuuluvan Presidentin uusi ilme on jatkoa aiempaan fantasiateemaan, joka nostattaa kahvinautinnon arjen yläpuolelle. Maaliskuun lopussa televisioon ja elokuvateattereihin ilmestyvän mainoselokuvan nimi on kuvaavasti Inspiraatio.
Presidentti-kahvin mainonnassa kahvinautinto ja fantasiamaailma yhdistyvät inspiroivaksi kokemukseksi. ”Uutta ilmettä luonnehtii elämyksellisyys, herkkyys ja rauhallinen tunnelma. Kultainen fantasiamaailma on täynnä valoa ja tuoksua. Tavoitteena on viedä katsoja takaisin kahvinautinnon alkulähteille, makuun joka inspiroi”, kuvailee Presidentti Brand Manager Petra Ollila Pauligilta.
”Tämä elokuva on tarkoitettu nähtäväksi ja koettavaksi. Sen visuaalinen anti tekee toivottavasti vaikutuksen ja saa positiivisella tavalla hämmästymään ja kokemaan ennennäkemätöntä”, Petra Ollila kertoo. Presidentti-kahvi on tarjonnut elämyksellisiä kahvinautintoja suomalaisille jo vuodesta 1929 alkaen. Presidentti on maailman parhaista kahvilaaduista valmistettava ylellinen kahvielämys, joka nostaa arjen yläpuolelle.
Inspiraatio-mainoselokuvan takana ovat mainostoimisto SEK & GREY ja animaatiostudio Anima Vitae. Uuden mainoselokuvan on ohjannut Niko Lentäjänpoika -animaatiosta tuttu Mikko Pitkänen. Anima Vitae ja ohjaaja Mikko Pitkänen valikoituivat uuden mainoselokuvan toteuttajiksi vakuuttaen taidoillaan ja näkemyksellään. ”Minun tehtävänäni oli luoda käsikirjoituksen pohjalta filmin tunnepuoli. Tunteet saadaan välittymään yhdistämällä sopivassa suhteessa tekniikkaa ja taidetta”, kertoo Mikko Pitkänen. Inspiraatio-mainoselokuvan musiikin on tehnyt Husky Rescue -kokoonpanosta tuttu Marko Nyberg.
Tuotekuvat: paulig.fi/kuvapankki
Lisätietoja: Oy Gustav Paulig Ab, markkinointijohtaja Katri Ojalehto, p. 09 319 8239,
25.3.2009
Oy Gustav Paulig Ab
Oy Gustav Paulig Ab on Suomen johtava kahvialan yritys. Tuotteitamme ovat Suomen tunnetuimmat kahvimerkit Juhla Mokka ja Presidentti, vastuullisuussertifioidut Brazil- ja Paulig Mundo -kahvit sekä Frezza-kahvijuoma ja Tazza-kaakaojuoma. Paulig Speciality Coffee -tuotesarjaan kuuluu monipuolinen valikoima espressotuotteita ja alkuperämaakahveja. Uusin liiketoiminta-alueemme kattaa muun muassa suurkeittiöiden, hotellien ja toimistojen kahvilaitteet ja niihin liittyvät palvelut. Rakennamme parhaillaan uutta kahvipaahtimoa ja toimistotiloja Helsingin Vuosaareen.
Oy Gustav Paulig Ab kuuluu Paulig-konserniin. Merkkituotteistaan tunnettu, kahviin, meksikolaiseen ruokaan ja mausteisiin keskittynyt yritys toimii Pohjois-Euroopan, Baltian, Venäjän ja sen lähialueiden markkinoilla. Konsernin liikevaihto on reilut 650 miljoonaa euroa ja henkilöstön määrä noin 1700. Yhtiö on toiminut vuodesta 1876.